tr en de
+90 ( 232 ) 328 1913 Danışma Hattı
info@uysalkaplama.com Destek Bilgi Adresi

Nasıl Üretiyoruz

Çinko Nikel Kaplama

Çinko-Nikel kaplama içerisinde özel bir istek belirtilmediği sürece standart olarak %12-15 oranında nikel bulundurun alaşımlı elektrolitik çinko kaplama türüdür. Nikel alaşımlı çinko kaplama yüksek korozyon performansı sağlar. 
Alkali ve ya asidik çözeltili banyolar ile uygulanabilen Çinko / Nikel kaplama, metal dağılımın daha kolay kontrol edilebilir ve kaplama performansının daha iyi olması sebebiyle alkali Çinko/Nikel kaplama daha yaygın olarak tercih edilmektedir.

Çinko Nikel Kaplama Proses Akış Şeması

Ön-İşlem:
​Ön işlem prosesi alkali temizleme, asidik temizleme ve elektrolitik temizleme basamaklarından oluşmaktadır.

Kaplama:
Çinko nikel kaplama elektrolitik uygulanan bir prosestir. Kaplanacak malzemeye katot(-kutup) bağlanır, devreyi tamamlaması için kullanılan saç plakalara anot(+kutup) ucu bağlanarak redresörler ile akım altında kaplama yapılır. Uysal MAKİNA bünyesine alkali Çinko Nikel kaplama yapılabilmektedir.

Pasivasyon:
Çinko Nikel kaplama üzerine uygulanan pasivasyonlar korozyon dayanımı arttırılabilmektedir. UYSAL MAKiNA’da iki farklı tip pasivasyon uygulaması mevcuttur.

  • Mavi Cr +3 pasivasyon
  • Siyah Cr +3 pasivasyon


Üst Lak:
Kaplama üzerine uygulanan farklı üstlak uygulamaları, korozyon direncinin artırılabilmesi ve montaj koşullarına bağlı olarak sürtünme katsayısı ayarlanabilmesine olanak sağlamaktadır.

Uysal MAKINA üstlak uygulamaları:

  • TORQUE & TENSION 11,TORQUE & TENSION 15, TORQUE & TENSION 8, TORQUE & TENSION 12 (MACDERMID)
  • FINIGARD 105, FINIGARD 150, FINIGARD 111 (COVENTYA)
  • GLEITMO 605 (FUCHS)
  • DELTACOLL® 80 (DÖRKEN MKS)
Firmamızda merkezde 1 hat ve Uysal 2 şubemizde 1 hat olmak üzere toplam 2 tam otomatik MacDermid (Zinklad 1000 /1000B) ve Coventya lisanslı alkali Çinko/Nikel hattı bulunmaktadır.